Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávičky v roce 2021

1. 10. 2021

 


 

Zděná zprávičky (19.12.2021)

 

Dobrý den, Ahoj Všem

19.12.2021 čas opravdu letí, budu se snažit býti stručný a věcný

Rekonstrukce 2021
Dění ve Zděné v roce 2021 popisuje článek níže v příloze. Otištěn ve vánočních Zaječovských novinách, pravděpodobně mnozí jste již četli.
 
 Rekonstrukce v 2022...
Zásadní je pro nás informace ze Stavebního úřadu možné částečné koloudace Zděné. Rozepisovat kolik je ještě potřeba je naznačeno v článku. V nejbližší době nás čeká vyvézt již nabouranou podlahu ze střední části (tady bude každá ruka platná-zkusme se urvat na nějakou brigádu), rozvést vnitřní kanalizaci, ideálně se napojit na kanalizační přípojku, zabetonovat hrubou podlahu, tak aby se mohlo vyzdívat jádro pro sociální zařízení v přízemí....Jakmile se vyveze, všechna suť, plus se napojíme na kanalizaci, postupně by se začala zvelebovat zahrádka. A tak bych mohl pokračovat, pravda do té klávesnice se to ťuká lehce...
 
Valná hromada-členské příspěvky 2021,2022
Vzhledem k současné epidemiologické situaci (stejně jako vloni), jsme se rozhodli neuspořádat Valnou hromadu. Rád bych všechny členy obešel v následujícím předvánočním týdnu, pozdravil-více informoval-popřál, máme vydané nové pohlednice a kalendáře, vybral roční příspěvky (100 Kč na rok).
 
Finance-možnosti
Situace se podstatně změnila zmíněnou možností částečné koloudace. Nabízí se krajská dotace (v řádech statisíců), v poslední době jsme navázali bližší spolupráci s OÚ Zaječov. Během následující rekonstrukce LD-Zaječov je nám umožněno získat vnitřní zařízení v podobně sanity, dveří, stoly a lavice z výčepu, je toho opravdu hodně, co nám v začátcích pomůže. Již jsem absolhoval schůzku se starostou, seznam vytvořen, jakmile bude znám termín akce Kulový blesk, budu informovat.
 
Brigády
K vzhledem větší pružnosti navrhuji založit pro mě ideálně Whatś up skupinu. Je mi jasné, jak těžké je se urvat, ale kdo ví, někdy stačí opravdu málo. Kdo si myslíte, že by jste se urvali, alespoň jednou za rok, napište, ozvěte se, rád Vás přiřadím, možná překvapíte sami sebe:-)
Za Spolek Zděná s Vánočním pozdravem A.Krajdl
 
 
Článek zveřejněný v Zaječovských novinách č.4-2021

Zděná 2021

     Zděná prochází náročnou rekonstrukcí již devátým rokem. Stavařskou terminologií by se dokončené práce za letošní rok daly vyjádřit několika málo větami a i nejznámější zedník české kotliny pan Lorenc by na jejich popis použil jen pár slov. Tak i já je proto zkusím popsat krátkým odstavcem a budu spoléhat na doprovodnou fotoreportáž, či Vaši osobní návštěvu.     

     Energii jsme v letošním roce soustředili do přední části přízemí. Jedná se o dvě čelní místnosti (recepce, salonek), velkou místnost ve střední části plus vstupní halu od pošty, kde novým přepažením vznikla také malá kuchyňka s úklidovou místností. Jedná se tedy o místnosti, které kopírují již téměř hotové apartmány v prvním patře. Ve zmíněných místnostech se instalovaly falešné podhledové stropní trámy, rozvedla se elektro-instalace. Následné omítnutí a vyštukování zdí pak posunul dojem z místností k větě ,,tady už moc nechybí“. Nové dveře do recepce z průčelí budovy nejde přehlédnout a vybouraný zaplachtovaný otvor od pošty čekající na dveře také ne.

    Pokročilý stav rekonstrukce nás vybídl k návštěvě Stavebního úřadu, kam jsme se vydali s otázkou, zda by byla možná částečná kolaudace budovy. Dozvěděli jsme se, že hlavní, ale ne jedinou, podmínkou je vybudování plánovaných toalet ve střední části. Ani dva papíry formátu A4 by nestačily k popsání toho, co všechno je třeba udělat k zmíněné částečné kolaudaci, nicméně po dlouhých devíti letech je to konečně světýlko na konci tunelu.

     A k dvěma nabízejícím se otázkám – za kolik a kdy? V dnešní cenově turbulentní době jsou stavební rozpočtáři tak trochu věštci. Zkusím to. Tou naší těžší cestou, známou spíše z minulého století, tzn. s tisíci dobrovolných hodin odpracovaných svépomocí plus finanční částky potřebné na materiál jsme na 1–1,5 milionu (snažíme se shánět po menších částkách). Tradiční cestou nového milénia je cesta plné dotace. V současné době je to reálnější než kdykoliv předtím, vzhledem k možné částečné kolaudaci, která je vždy podmínkou pro udělení dotace. Nicméně je třeba si uvědomit, že se již nebavíme pouze o ceně materiálové, ale i ceně práce případné realizační stavební firmy, či-li úplně jiných číslech, tudíž potřebné finanční částce ke spoluúčasti, a jsme zpátky na začátku.

     Spolek Zděná 2012 se nevěnuje pouze rekonstrukci budovy Zděná za účelem vytvoření kulturně-společenského zázemí s ubytovacími kapacitami, ale také se dlouhodobě prezentuje pořádáním cestovatelských přednášek, akcemi pro děti, či pořádáním srazu PTP. I přes koronavirové úskalí letošní rok nebyl výjimkou.

     Závěrem se sluší poděkovat Všem, kteří se podíleli nebo navštívili nějakou z našich kulturních akcí, dobrovolníkům, kteří vyšetřili čas a aktivně přiložili ruku k dílu v našem ultramaratonu, OÚ Zaječov za finanční podporu 150 000,- Kč a všem těm, kterým prostředí kolem nás není lhostejné.

           Za Spolek Zděná 2012 Aleš Krajdl

 


 

Zděná zprávičky (4.10.2021)

 

 Dobrý den, ahoj všem

k dnešku se povedlo vyklidit střední část 1NP, nicméně ještě je potřeba přemístit štos cihel odhadem 2,5 tis. do sálu cca 10 m, ideálně udělat řetěz. Pokud najdete chvilku tuto středu 6.10.2021, přijďte v 16:30 do Zděné, vidím to na dvě hodiny v plné sestavě (6-7lidí).

            Za Spolek Zděná 2012 se Těší A.Krajdl

 


 

Zděná zprávičky - Brigáda 2.10.2021 (stěhování)

Dobrý den, ahoj

v posledních měsících se v přízemí Zděné dějí věci. Stavařskou terminologií část v přízemí je již ve štuku (fotky na facebooku, dopošlu). Rádi bychom pokračovali dále v přízemí do středu budovy (vykopat podlahy, rozvody atd.). Tzn. vystěhovat všechen materiál do vedlejší místnosti.

Uvědomuji si, že je to strašně narychlo, nicméně zkouším, každá ruka opravdu dobrá. Náplní bude přenášet věci do vedlejší místnosti. Či-li kdo by měl čas zítra dopoledne cca od 8-12hod? Prosím o potvrzení účasti na e-mail či tel. 732178391.

Za Spolek Zděná A.Krajdl