Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávičky v roce 2020

21. 3. 2020

  


 

Zprávičky k 29.11.2020 

Spolek Zděná 2012 v roce 2020

        Listí už dávno opadalo, na adventním věnci jsme zapálili první svíčku a s koncem roku se blíží i doba bilancování. Proto i my, za Spolek Zděná 2012, bychom se s vámi chtěli podělit o to, co je ve Zděné nového. Skrz téměř metrovou obvodovou zeď toho moc vidět není, do fasády daleko, většina hlučných demoličních prací je za námi, a hluk vytvořený běžnými pracemi zase nepropustí osazené dvojsklo v nových oknech, a tak nám zůstávají dvě možnosti, jak se něco dozvědět. Facebook (taky nemám) anebo právě dnešní článek.

Asi před pěti lety se Spolku Zděná 2012 naskytla možnost získat během rekonstrukce podlah ve staré škole parkety. Po pracném stržení lina a demontáži parket, jsme uviděli rozměrově masivní prkna ve velmi dobrém stavu. Po odpáčení prvního z nich a pohledu na spodní stranu na nás silně dýchl Genius Loci dění, zážitků potažmo příběhů, které se udály na těchto bezpochyby původních prknech. Je dobře, že kus naší zaječovské historie v podobě kaněk z kalamářů našich prarodičů neproletěl komínem a bude ozdobou interiéru Zděné, ať už v opětovné podobě podlah, či obložení stropů. Právě pracemi na zmíněných podlahových prknech jsme začali rok 2019.  Ale shrnuto v jedné větě - moře času věnovaného kartáčování, moře času s finálním frézováním per a drážek bude pro chodidla opravdovým zážitkem.

Ani nás koronavirová doba neminula. Naše interní spolková buňka vystupující pod názvem Mídra (Místo draní), scházející se hlavně v zimních měsících k rukodělné tvorbě látkových hraček, jenž zpravidla nabízí ve svém stánku na místních trzích (děkujeme za podporu při nákupu), obratem přenastavila své stroje na šití roušek. V kombinaci s distribucí v místním COOPU a dobrovolným zapojením dalších občanů se v Zaječově podařilo odrazit první kovidovou vlnu.

V letních měsících povolila vládní opatření, která nám rozvázala ruce a  umožnila uspořádání dvou veřejných akcí. Již podruhé v krátké době ke svému koncertu do kláštera Svaté Dobrotivé zavítal Ondřej Smeykal hrající na tradiční australský hudební nástroj tamních domorodců didgerridoo. Tentokrát k sérii svých koncertů přizval ,,welšského“ muzikanta hrajícího na neobyčejně velký gong o průměru 2,2m. Elektrizující atmosféra vytvořenými zvuky byla neobyčejným zážitkem pro všechny zúčastněné. Tímto bychom chtěli poděkovat obcím Podluhy a Jivině, které finančně podpořily uspořádání koncertu. Již třetím rokem v naší plné režii pořádáme tradiční setkání příslušníků PTP s podporou OÚ Zaječov. Nutno říci, že stále žijící členové PTP vložili do našich rukou odkaz a důvěru silného příběhu PTP, který navíc finančně podpořili. Obě dvě zmíněné akce měly nadregionální význam. Bylo hřejivé vidět a slyšet skloňovat jméno naší kotliny v pozitivním smyslu na úrovni republikového významu. Je vždy nevděčné konkrétně veřejně děkovat, ale…. tento dík za energii a čas patří H.Klikové a Ing. J. Švandrlíkovi na jejichž bedrech ležela velká část přípravy těchto akcí.

Asi málokdo z nás může říci: “ Postavil jsem či zrekonstruoval dům nebo byt a bylo to ideální bydlení na první dobrou.” Říká se, v detailu je skrytý ďábel.  Za detailem stojí hodně práce navíc, která mnohdy bývá neviditelná a nedoceněná, ale zároveň „odborník“ si  přichází na své. I letos je za námi mnoho neviditelných hodin v chytání ďablů, jenž se promítli ve finální verzi elektroprojektu v přízemí, mírných stavebních úprav či vyřešení interiérových detailů. V nejbližší době bychom rádi navázali rozvodem elektroinstalace a nahozením vnitřních omítek po novém roce.

Závěrem si v krátkosti dovolím odpovědět na druhou nejčastější otázku na téma Zděná.

Co tam bude? V prvním patře ubytovací kapacity. Leonardův apartmán a apartmány PTP jsou již takřka ve finální podobě. V přízemí bude zázemí pro ubytované a možnosti aktivit pro veřejnost sportovně-kulturního charakteru. Krátkodobým cílem je dosažení částečné kolaudace, jež umožní generovat finanční prostředky další rekonstrukce.

Ten, kdo by chtěl více informací, případně svůj pozitivní vztah ke Zděné přetavit v čin, nechť neváhá a nečeká. 

          Za Spolek Zděná 2012 s pozdravem a přáním pevného ZDRAVÍ v Novém roce A.Krajdl (tel:732 178 391)

 


 

Zprávičky k 18.8.2020

Dobrý den a Ahoj,
po delší době něco málo k dění kolem Zděné.
k rekonstrukci
Letos zatím nic moc. Nebudem se vymlouvat jenom na Covid nutno přiznat, že osobní zaneprázděnost, přesněji upřednostnění, posunuli práce ve Zděné na druhou polovinu letošního roku, uvidíme co se dál stihne. Rádi bychom navázali  elektroinstalací a začít postupně s vnitřními omítky v přízemí (v přední části).
Nicméně úplně se nezahálelo, malý výčet.
Vyčištění a vyfrézování(pero, drážka) starých podlahových prken, původem ze staré školy(počítáme na podlahy apartmánů). Dovezení otesaných kamenů (tři kontejnery). Účetní uzávěrka pro rok 2019 je již také za námi. Naskytla se nám možnost získat historické dveře včetně obložek do přízemí (rozměrově vše krásně sedne), čekáme na pokyn demontáže plus dlažba. Příprava plánovaného koncertu Ondřeje Smeykala či uspořádání tradičního zářijového setkání PTP také něco zabralo.
 
Kultura+vyložit-naložit
Avizovaný koncert za dveřmi, pozvánka v příloze. Gong o průměru 2,2 m něco váží. Hanka se již domluvila s hasiči na pomoci vyložení nicméně jeden pár rukou nám stále schází (pět lidí je potřeba) Kdo by se mohl urvat v neděli v 15 hod. u kostela? A samozřejmě po koncertě naložit zpět, tady již pomoc domluvenou nemámé, hledáme 4páry rukou. Děkujeme
 
Brigádka-lehký úklid kolem Zděné ve středu 19.8.2020 (tráva-plevel)
Zítra či ve středu dopoledne posekáme, je slíbený kontejner z obce na bio odpad. Ve středu v 17:30 trochu to poklidit. Kdyby návštěvníci se šli podívat před koncertem na Naší základnu :-)

S pozdravem za Spolek Zděná A.Krajdl