Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávičky v roce 2015


Aktuálně dne 16.11.2015

Dobrý den, Ahoj

Obecně
- odeslali jsme žádost na Nadaci ČEZ o prodloužení proinvestování  výhry 500 tis. Kč (o půl roku, to je maximum v co můžeme doufat, zbývá 350 tis. Kč), čekáme na stavební povolení pro další větší stavební úpravy (okna,...), pakliže nebude, půjdeme do nákupu stavebního materiálu
- navrhované úpravy stanov zaslány k právničce (nůtné pro blížící se Valnou hromadu-včas oznámíme)

Rekonstrukce
- zaječovská malá ,,Blanka" proražena (jedná se o díru pro kouřovod, který povede od kamínek umístěných ve sklípku přes 1250mm širokou kamenou zeď do komína) více foto níže
- pokud nenastane změna tento pátek 20.11 budeme zakládat komín (rádi využijeme pomocnou ruku při založení obchodního zástupce komíny-Schiedel)
- letos bychom ještě rádi stihli zabetonovat patky a na ně usadit masivní stropní trámy. Hlavně u zvedání opravdu těžkých trámu bude potřeba síly. 
Určitě se ozvěte, kdo by jste si mohl najít trochu času, jistě nadjdeme společně vyhovující termín, tma není překážkou ba naopak, máme halogeny. 
S pozdravem všeho dobrého A.Krajdl 


Aktuálně dne 27.9.2015
 
Dobrý den,
dnes zprávičky trošku netradičně k dění kolem Zděné, nebot' jej popisuje aktální článek ( A co Zděná?) níže v příloze. Dále jen detailnější informace k rekonstrukci.

K rekonstrukci
-nákup komína Schiedel-Stabil 63 842 Kč 15,5 m vysoký (dvouprůduchový 200mm s větrací šachtou), již uskladněn ve Zděné (foto).
-nákup bouracího kladiva Ferm 15kg a sekacíko Makita 5kg plus sekáče v hodnotě 17.375Kč (pět let záruka). Investice, která byla nezbytná pro další práce.

Do konce roku bychom rádi stihli postavit komín a uložit falešné trámy (vybourané kapsy foto). Přípravné práce pro stavbu komína jsou následující. Vybourat a vybetonovat základní desku pro komín, vybourat větší otvor ze sklepa do prvního patra a do třetice vybourat otvor ve sklepě pro kamínka respektive kouřovod ze sklípku do komína. Asi nejzajímavější činnost, nebot' se jedná více než jeden metr širokou kamenou zed'. Nakonec stavba samotného komína. Obchodní zástupce ze Schiedel nabídl pomocnou ruku při samotné realizaci, jsme hodně rádi.
K falešným stropním trámům, bude třeba podbetonovat již vybourané kapsy plus samotné uložení, kdy při těchto rozměrech (200 x 240 x 6,5m) bude třeba hodně silné šikovnosti.

Termíny k brigádám
I nadále se budeme držet osvědčených pondělků od 16 hod. Pokud se Vám vyhovuje jiný termín, rádi se přizpůsobíme. Budeme vděční za každou pomoc.

Kultura, akce
Z poslední akce korálkování nám kromě dobrého pocitu přibylo do kasičky 1.900 Kč. Děkujeme
Na podzim navážeme Valnou hromadou, konec roku  zakončíme tradičním Vánočním koncertem s následující svařákem ve sklípku Zděné. O termínech budeme včas informovat.
S přáním všeho dobrého za O.S. Zděná A.Krajdl


Aktuálně dne 28.6.2015

po delší době a dnes trošku jinak (28.6.2015)

Příběh (story) - parkety a stará prkna do Zděné
Minulý pátek (26.6) po Veřejném zasedání OZ nám byla nabídnuta možnost získání starých parket ze staré Základní školy v Zaječově, kde od 29.6 začíná kompletní rekonstrukce podlah firmou Spektra (Beroun). Po rychlé sobotní ranní sondě bylo jasné, že se nám nabízí získat nejenom staré kvalitní dubové parkety, jenž dlouhé roky byly zakonzervované pod linem, ale také pod nimi stará velmi cenná dostatečně široká a tlustá prkna, která budou v interiérech Zděně skutečnou ozdobou. Na rychlo telefonem svolanou brigádou na sobotu i neděli se nám povedlo, vyloupat dvě místnosti (třídy) plus sborovnu. Nicméně je tady opravdu velká šance získat potřebné množství parket, pro kompletní pokládku parketové podlahy do sálů ve Zděné ( znaméná vyloupat další dvě třídy). Abychom si tuto šanci nenechali utéct mezi prsty, a byla by to opravdu škoda, pokuste se dostavit na brigáduzačátke následujícího týdne, čas jde proti nám (tentokrát i pro ženy, skládání parket do přepravek je velká pomoc).

Termíny
S panem Humlem jdeme již zítra (29.6) ráno na 7 hod., abychom pohlidali zaměstnance Spekty, kteří by nám zmíněné podlahy mohli, rozbombardovat, tak že by už nešlo nic použit. Ve dvou zmíněných třídách je dost velká komplikace v podobě tentokrát velmi dobře přilepeného lina, na který se nám doposud nepovedlo najít efektivní recept, snad horko vzdušná pistole zítra ráno bude to pravé. Či-li s termíny nejlépe po telefonické domluvě, (A.Krajdl 732 178 391), pokud si najdete chvilku, určitě se ozvěte, dohodneme čas, tady je opravdu potřeba více lidí. Kdykoliv a to pondělí, úterý, středa (předpokládaný čas od 16 hod).


Aktuálně dne 13.5.2015

Dobrý den,

dnes zprávičky plné kultury od Hanky, kdo zavítá o víkendu do Zaječova určitě neprohloupí. Za rekonstrukci doplním, že po krátké nezbytné byrokratické přestávce opět navazujeme na brigády, již v zažitých dnech pondělků a sobot, ta nejbližší 18.5. v pondělí od 16 hod a 23.5. sobota od 8 hod.

Na víkend 16. a 17. května je pro návštěvníky připravena výstava rukodělných prací dětí ze zaječovské základní školy pod názvem „Rozkvetlá Zděná“. Zděná nám pestrobarevně rozkvete nejen v oknech, ale i ve sklepních prostorách, kde bude k dispozici výstavka a prezentace fotografií. Výstava probíhá po oba dny od 10 do 17 hod. V této době bude i možné dát některému výrobku svůj hlas.

V sobotu 16. května se uskuteční v kostele a klášteře XVIII. pouť do Svaté Dobrotivé. Program poutě je následující:

10:00 Začátek pouti v obci Těně

12:00 Příchod do kláštera

14:00 Poutní mše svatá

15:00 Kulturní program

16:00 Koncert souboru JENTET

V rámci poutě bude v klášteře provozován informačně-propagační stánek občanského sdružení Zděná, kde si budete moci prohlédnout aktuální fotografie z rekonstrukce Zděné a fotografie z kulturních akcí. Tradičně se budete moci potěšit i zakoupením rukodělných výrobků, jejichž koupí podpoříte rekonstrukci budovy Zděná.

Na 16 hodinu sobotní je pro Vás připraven koncert vícehlasých úprav spirituálů doprovázených kytarou a kontrabasem v podání souboru JENTET. Tento soubor k nám již zavítal na třetí adventní neděli a protože se návštěvníkům velmi líbil, domluvili jsme, aby nás přijel potěšit svými novými písněmi také v rámci konání Mariánské poutě. Vstup na koncert je dobrovolný.

V neposlední řadě jste také zváni na III. ročník výstavy fotografií, která bude probíhat po oba víkendové dny od 12 (v sobotu možno již od 9 hod) do 18 hod v prostorách kláštera. Výstavu pořádá společnost REGIONART. Vstup dobrovolný. O všech výše uvedených akcích se podrobně dočtete na přiložených plakátcích.

Těšíme se s Vámi na viděnou, za O.S. Zděná a všechny pořádající s pozdravem   Hanka Kliková, A. Krajdl

P.S. Děkujeme za přeposlání a šíření pozvánky Vašim známým.


Aktuálně dne 29.4.2015

Dobrý den,
dnes málo textu ke kultuře a hodně k práci:-)

Ke kultuře
více na odkazu (okopírováno viz. níže), o chystaných doprovodných akcí v kostele v termínu 16-17.5budeme informovat.

 

------ začátek - kopie z www stránek ------

Akce

Projekt končí...

K poslednímu červenci končí projekt Studentské sociální minipodniky - příležitost pro spolupráci a rozvoj venkovské oblasti pod Brdy. Podařilo se nám splnit všechny úkoly, které jsme si předsevzali. V současné době sklízíme naše výpěstky - hlavně rostliny na sušení, bylinky a dekorační tykve, které využijeme během hodin pracovního vyučování. V naší škole budeme nadále využívat vybavení, které jsme dostali a starat se o zeleň v areálu školy - ať už v rámci výuky nebo při činnosti školní družiny. Během tohoto projektu získali naši žáci povědomí o fungování malé firmy a o velkém množství práce, která je potřebná pro zdárný chod podniku. Věříme, že na tuto zkušenost nezapomenou a doufáme, že pro některé z nich bude přínosná i při volbě jejich budoucího povolání.

Soutěžní výstava Rozkvetlá Zděná

V minulém týdnu proběhla soutěžní výstava Rozkvetlá Zděná. Sociální minipodnik Zahradní děti a. s. ve spolupráci s o. s. Zděná pečlivě připravoval celou výstavu. Do soutěže se přihlásilo 159 prací. Podle ohlasu návštěvníků bylo velice těžké vybírat mezi všemi krásnými výtvory jen první tři místa. Atmosféru výstavy krásně dokreslovalo i prostředí Zděné, klenuté stropy a cihlová zeď. Návštěvníci měli také možnost se na chvíli posadit a formou prezentace na tv si prohlédnout fotky, které žáci fotili na exkurzích pořádaných v rámci projektu. Příjemnou atmosféru podtrhla hudba od italského barokního skladatele A. Vivaldiho. Děkujeme všem návštěvníkům za milé ohlasy v knize návštěv. Vítězné práce si můžete prohlédnou níže.

Pozvání na soutěžní výstavu Rozkvetlá Zděná

Ve dnech 16. a 17. května můžete zhlédnout soutěžní výstavu Rozkvetlá Zděná. Výstavu pro vás připravuje sociální minipodnik Zahradní děti a. s. ve spolupráci s O. S. Zděná. V prostorách budovy Zděné, která se nachází vedle pošty, si můžete v tyto dny prohlédnout kresby, malby a fotografie rostlin a dřevin. Ty vytvořili žáci ZŠ a MŠ Zaječov. Pokud budete chtít, můžete se také zapojit do hlasování o nejzdařilejší výtvory. Přijďte si prohlédnout krásné dětské práce v historickém prostředí jedné z nejstarších budov v Zaječově.

------ konec - kopie z www stránek ------


Dobrovolná pomoc (brigáda)
Podlahový rošt je téměř dokončen (ještě schází část u schodiště), dnes  jsme začali bourat komín(více fota), zítra budeme pokračovat, tak abychom mohli uspořádat velkou vyklízecí brigádu na Svátek práce dopoledne, či-li 1.5. od 8 hod. Cílem bude vyvozit zbouraný komín plus dovyklidit ostatní místnosti, tak aby se minimalizovalo šíření prachu, jednoduše uklidit na koště. Přidanou hodnotou je účast rodilého Mexičana, procvičíte angličtinu případně španělštinu, anebo dostanete nějaký tip na cestu do Mexica:-), kdo ví. Zkuste se dostavit, není malé pomoci. Další termíny standartně pondělí od 16 hod a soboty, vždy po domluvě.
V následujícím týdnu před víkendem 16-17.5., je plánovaná brigáda na mytí oken(příprava na akci Rozkvetlá Zděná) pokud by jste našli chvilku čas, spojte se s Hankou Klikovou.
Nicméně stále platí, dobrovolník můj šéf, tzn. určete si svůj termín brigády.
S pozdravem za O.S.Zděná A.Krajdl


Aktuálně dne 13.4.2015

ke kultuře
 Velikonoční výstavu s dilničkami jsme zakončili s dobrým pocitem, děkujeme za návštěvu. Co si pro Vás připraví  Naše Dámská družina napříště ví jenom oni sami, včas budeme informovat. Co si pro Vás připraví pánská část víme všichni :-) (podrobnosti v sekci brigády).

brigády
Začali jsme podlahový rošt v 1. patře, v přední části téměř dokončen( více fota, na konci dne je vidět kus práce).  V tuto středu cca v 15:30 hod. přijedou OSB desky velikosti 1250 x 2500 x 18mm - 50ks. Desky něco váží, cca 15 ks bychom rádi odnesli do patra na místo zaklopení, jednoduše, kdo můžete přijdte, i když později, tak se ozvěte.
Další termíny brigád (budeme pokračovat v podlahovém roštu ve vedlejší místnosti, je potřeba obnažit část podzednice, nahromadila se nám v přízemí opět suť, či-li vyvážet atd.)
20.4. (pondělí) od 16 hod
22.4. (středa) od 16 hod
25.4. (sobota) od 7 hod
27.4. (pondělí) od 16 hod
Nicméně stále platí možnost navržení Vašeho termínu, rádi se přizpůsobíme, prosím dopředu se ozvěte.

Finance
Odevzdali jsme šrot (hliník-936 Kč, železo-1.680 Kč, vz. běžný účet)
Myšlenka měsíčních kapiček, potažmo počet měsíčních přispěvovatelů na Náš transparentní sbírkový účet se nám rozrostl na číslo tři, i když se jedná o malinké kapinky, v  jejich měsíčním součtu a ročním násobku dvanácti se jedná o pěknou kapku. Zděnou máme pod střechou a tak se dnes můžeme společně těšit na další kapičky.
S pozdravem Všeho dobrého za O.S.Zděná A.Krajdl


Aktuálně dne 25.2.2015
Dobrý den, Zděná zprávičky tentokrát po delší odmlce,
možná jste nabyli dojmů, že zima dění kolem Zděné pozastavila, nicméně papírování je nutností a popisovat, přípravy, schůzky, zjištování nových informací, zkrátka to co je za oponou a nikdy nebude vidět, by Vás určitě nebavilo číst a mě ani psát.

Dlužné informace z roku 2014
Z pořádaného před Vánočního koncetru 14.12.2014, tradičního Svařáku ve Zděné a stále ve stejný den společného zhlédnutí závěrečného vyhlášení serie dokumentů Příběhů neobyčejné energie si odnášíme dobrý pocit, navíc do kasičky přibylo 4.500 Kč.

Prioritami pro rok 2015
- udržet pospolitost lidí, kteří pro Zděnou něco dělají s otevřeným hledím
- zajistit kompletní stavební dokumentaci pro Stavební povolení (již máme kompletní tým-pracuje se)
- zabezpečit Zděnou na tolik, abychom ji mohli alespoň občasně začít oficiálně používat pro akce sdružení. Slovy rekonstrukce tzn. udělat hrubý záklop v prostoru bytu, nový strop ve velkém sálu, mít toaletu ve Zděné, zajistit schodište do patra. Tímto bylo naznačeno průběh následující rekonstrukce.
- zjistit, co nejvíce informacích pro nás dostupných dotací, dalších možností. Bohužel nemůžeme použít vyhranou odměnu od Nadace ČEZ (500 tis.Kč) na zajištění spolúčasti, a tak další velkou prioritou, bude našetřit, co nejvíc jakoby vlastních peněz pro potřebnou spolúčast (zpravidla 10-20 % z celkové částky)

Asi nejčastější zaječovská otázka koncem roku 2014. Za nebo co pořídíte za výhru 500 tis.Kč.
Či-li ještě jednou, záklop v bytě, strop ve velkém sále, toaleta, zmíněný projekt (máme štěstí, že část projektového týmu  je z řad sdružení, nicméně nepokryjeme všechny oblasti, dále různá povolení , potvrzení atd. také něco stojí). Obecně začneme rekonstruovat přední místnosti od křižovatky, dále nový komín je také nutností, vyměníme část oken. A už se těšim až budeme řešit tu barvu :-). Práce opravdu hodně, jsme na zemi, známe směr.

Brigády
Na účtě máme dnes již tolikrát zmíňovanou odměnu, nicméně nepodléháme dojmu, že ono se to samo, nebo někdo za nás postaví. Každou hodinu, kterou dokážete urvat ve prospěch Naší snahy rekonstrukce Zděné má pro nás nesmírnou cenu. Uvidíme, jak rekonstrukce budeme letos postupovat, nebráníme se myšlence, čas od času, zadat práci ve Zděné úkolem, nicméně najít někoho spolehlivého za rozumný peníz, také nebude uplně snadné. Můžete někoho doporučit? Naší výhodou je Zděná Pod střechou, či-li  zima a děšť nám hraje do karet.

Brigádní dny  rádi bychom drželi tradičně pondělky od 16 hod a soboty od 7-8 hod. Vždycky můžete navrhnout termín, kdy se to hodí Vám.Prosím, pokud najdete čas na brigádu, vždy se nahlašte dopředu. Lépe se plánuje práce do předu, když znám počet, ale hlavně, aby jste nezůstali stát před zamčenými dveřmi.

Nejbližšími brigádami jsou tuto sobotu 28.2. v 7:30 hod a pondělí 2.3. od 16 hod. Budeme vyvážet suť z velkého sálu, či-li už né střecha, žádné výšky. Zkuste dorazit, tady to chce velkou partu a za tři hoďky máme hotovo.
Níže aktuální fotky. Dřevo na podlahový rošt, ještě jej necháme lehce vysušit.

Kultura-Cestovatelská přednáška

Na pátek 27.2.2015 od 19 hod Vám bude cestovatel Honza Stupka promítat v zaječovském kině fotografie ze San Marina, Galgána, Toskánska a zajímavé snímky etruských památek, vše s poutavým vyprávěním. Více na přiloženém plakátku. 

Pokud nemáte na pátek program, určitě doporučuji, podání panem Stupkou je velmi poutavé.

Za O.S.Zděná (A.Krajdl)

P.S. U členů, kde jsme nestihli vybrat příspěvky za rok 2014, očekávejte návštěvu. Tak trošku renonc.