Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zájezdní hostinec Zděná

28. 4. 2017

V poslední době se v naší obci na každé schůzi OÚ vede diskuze o zachování zaječovské dominanty, bývalé hospody Zděná. Názory se různí, a ať spor o budoucnosti dopadne jakkoliv, pohleďme zpět do minulosti.

Byla to doba, kdy zboží a různé náklady se přepravovaly na formanských vozech tažených koňmi. Byla to práce nejen těžká, ale i nebezpečná. Zaječovem probíhala důležitá spojovací cesta mezi Příbramí a Rokycany. Zděná sloužila jako zájezdní hospoda ohrazená kamennou zdí. Povoz zajel skrze vrata od kostela, na dvůr. Zde zůstal stát. Forman odešel na levou stranu do hospody a zatímco se občerstvoval, čeledíni se postarali o jeho vůz a koně. Ráno byli odpočatí koně znovu zapřaženi a druhými vraty směrem na Komárov, aby se nemuseli na dvoře točit, pokračovali ke svému cíli. Ať již zamířili směrem na Příbram či Zbiroh, čekala je překážka. Byl to kopec Hejlák, či Milina na druhé straně. Tuto překážku pomáhal formanům překonávat hostinský Kunc. Ne, že by chodil tlačit povozy do uvedených kopců, ale půjčoval formanům takzvanou přípřež. Byl to pár koní přepřažených k povozu. Byla to jistě pro hostinského výnosná činnost.

Silnice byla ve špatném stavu, a bylo potřeba vybudovat novou. Mezi osadníky se říkalo, že nová cesta na Zbiroh měla jít směrem na Těně a u Prantíka měla zahnout doprava. Vyšla by v údolí před Olešnou a tím by se vyhnula vrchu Milina. Na druhé straně měla cesta "U bílého křížku" zahnout směrem k letišti a přes Bubna vyjít u Červeného potoka. Nová cesta však byla vyměřená do nejstrmějších kopců Miliny a Hejláku. Důvod prý byl jednoduchý. Inženýr, který cestu vyměřoval, byl ubytován ve Zděné a rádcem byl hostinský Kunc. Nechtěl přijít o zisk z půjčování přípřeží.

Závěr si udělá každý sám. Protekce byla, je a jistě bude. Měla by však být v té co nejmenší míře. A tak jako přípřeže pomáhaly k rozkvětu zájezdního hostince ve Zděné, očekávejme se zájmem, jaká činnost dnešního spolku na záchran Zděné pomůže k znovuzrození tohoto objekktu.

Dle vyprávění p.Jiřího Veselého, nar.1921 z Nové Vsi čp.6 sepsal J.B. 18.1.2008.

zdena---v-pozadi-jivinska-hora.jpg