Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vepřín a kravín JZD ve Zděné (1951)

21. 3. 2020

Temná 50. léta 20.stolení se nevyhnula ani Zděné. Znárodnění budov, zabrání polí, vyhnání majitelů, devastace zemědělské usedlosti. Zářné zítřky se nekonaly... Jednu neslavnou historickou kapitolu popisuje obecní kronika. Strohý zápis změnil mnoho osudů...

Vepřín a kravín JZD

JZD v Zaječově vykonalo v r.1951 přes veškeré obtíže různé adaptace. V měsíci lednu se pustili členové JZD do stavby vepřince v budově pí.Kuncové "ve Zděné". Ihned po dohotovení vepřince bylo do něho zasazeno 10 malých kusů vepřového dobytka. Za krátký čas se počet rozmnožil na 60 kusů. Pak JZD provedlo technickou úpravu stájí pro hovězí dobytek (kravín). Kravín není plně obsazen. Dále JZD zakoupilo 1 pár koní s vozem. O koně se stará zaměstnanec František Veverka ze Zaječova. Za krátkou dobu koupen 1 vlečný vůz za traktor. V měsíci srpnu porazilo družstvo JZD 2 vepře ve prospěch svých členů. Obsluhu prasat provádí krmička Šnajdrová Marie a krmičkou krav je Srpová Božena.

Dodejme, že devastace budov Zděné kolektivním hospodařením započala. Historky o tom, jak se ve velkém sále na parketách sušilo obilí, kolují mezi občany do dnešních dnů. Socialistické hospodářství Zděné neprospělo.

Ve Zděné byl skot ustájen do 30.listopadu 1962. Tento den byl proveden svod veškerého skotu do nového kravína na Milině postaveného JZD Brdy.

Po opuštění budovy začíná Zděnou využívat TJ Sokol Zaječov. V roce 1962 probíhá oprava budovy a její adaptace na tělocvičnu, v roce 1963 pokračuje výměna oken.

 

1962-11-30-svod-dobytka-do-jzd.jpg

Svod dobytka do JZD Brdy a výměna oken ve Zděné (30.listopadu 1962)