Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spolek Zděná 2012 pomáhá modráskům

27. 7. 2018

     Hlavní náplní činnosti Spolku Zděná 2012 je obnova dominanty zaječovské návsi – objektu bývalého hostince „Zděné“. Počátkem června ale členové spolku odložili zednické lžíce a fanky a chopili se zcela jiných nástrojů – hrábí a kos.

   Využili totiž možnosti zapojit se do dotačního programu AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny), CHKO Brdy na sečení luk. Jedná se o louky, kde se ještě vyskytují vzácné druhy modráska bahenního a modráska očkovaného. Tyto druhy modráska mají složitý cyklus rozmnožování vázaný na živnou rostlinu krvavec toten.

     V okolí Zaječova a Těn jsou sice vhodné krvavcové louky, které se ale sečou 3x do roka a motýli tak nestihnou dokončit  svůj vývoj nebo se naopak o louku nikdo nestará, ta zarůstá stařinou a mění se spektrum rostlin, které již nesvědčí ani modráskům, ani hostitelským mravencům. A právě vhodná doba a způsob seče umožní, aby rostliny kvetly dostatečně dlouho na to, aby modrásek mohl na květy krvavce naklást vajíčka a následně se na nich mohla housenka ještě nějakou dobu živit. Poté se housenka nechá odnést hostitelským druhem mravenců do mraveniště, kde poměrně dlouhou dobu žije – nechává se mravenci krmit, popř. požírá jejich larvy, a opečovávat až do svého zakuklení. Mravenci se o ni „rádi“ starají, protože vylučuje pro ně velmi libou vůni. V červenci se z kukel líhnou dospělí motýli.  

     Věříme, že i naše drobná pomoc má smysl a modráskům se v Brdech bude dařit.

Věra Charvátová za Spolek Zděná 2012 

Podbrdské noviny č.14/2018 ze dne 12.7.2018

 

2018-06-21-dsc_0505-www.jpg