Jdi na obsah Jdi na menu
 


A co Zděná?

A co Zděná?

Mohlo by se zdát, že dění kolem Zděné utichlo, ale jde o klid pouze zdánlivý. Rádi bychom připomněli jak dění minulé, tak především představili naše současné aktivity.

Koncem roku 2012 zakládáme Sdružení, abychom odehnali demoliční mrak nad zaječovskou Zděnou. Takřka po celý rok 2013 jsme vyváželi nekonečnou suť, natírali a zasklívali okna. Nejčastějším tématem diskusí ale zůstávala otázka, jak zastřešit Zděnou novými taškami, když na účtu máme necelých 40 tis. Kč. Přesto se před zimou shodily staré tašky, stihli jsme opravit krov, střechu zafoliovat a zaplachtovat. Pak již nezbývalo než doufat, že zima bude mírná a přát si, aby se sněhová nadílka v zimě 2013/2014 zaječovskému údolí vyhnula. Na jaře jsme si mohli hluboce oddechnout, příroda stála při nás. Začátkem roku 2014 jsme začali realizovat myšlenku bezúročné půjčky na tašky, a proto z dalekého Bzence od Česko-Slovenských hranic mohlo přijet 20 palet tašek KM Beta.

A dařilo se nám i dál. Uspěli jsme v castingu České televize do připravovaného dokumentárního cyklu Příběhy neobyčejné energie realizovaného ve spolupráci s Nadací ČEZ a navíc jsme získali první grant 65 tis. Kč na rekonstrukci podlahy od Nadace Via. V létě jsme strávili osm natáčecích dnů pod taktovkou režiséra Honzy Foukala, díky kterému vznikl reálný snímek naší snahy s příznačným názvem Pod střechou. V září se nám podařilo završit naše úsilí a dostat Zděnou pod střechu. Do konce listopadu se pak podařilo opravit i barokní štíty. Prosinec 2014 nelze nazvat jinak než pohádkou. Díky Vašim SMS zprávám jsme se stali celkovými vítězi cyklu Příběhů neobyčejné energie, což znamenalo získání finanční částky 500tis. Kč. Opravdu si hodně vážíme Vaší podpory a děkujeme všem za zaslané SMS. Do letošního roku jsme tak vykročili se zastřešenou Zděnou, půlmilionovou výhrou, s nohama na zemi a hlavně v plném zdraví.

Pokud se vrátíme k úvodní otázce, ptáme se „A co Zděná v roce 2015“? Ze střechy se postupně přesunulo viditelné pracovní dění za téměř metrové obvodové zdi a lidé procházející kolem Zděné by si mohli myslet, že naše snažení pohaslo. Než však začneme popisovat probíhající rekonstrukci, rádi bychom zmínili rozhodnutí, ke kterému jsme postupně dospěli – a to vrátit Zděné její původní podobu, což znamená návrat k původním vysokým a úzkým oknům. Přestože je to pro nás mnohem pracnější a nákladnější cesta, vnímáme tento krok, jako rozhodnutí správným směrem. S okny bude korespondovat trámový překládaný strop, jehož skutečnou ozdobou budou přiznaná stará prkna, s nádhernou vyšlapanou patinou a podpisy našich prarodičů v podobě inkoustových kaněk, neboť prkna jsme dovezli ze staré školy. Rádi bychom do interiérů Zděné vnesli co nejvíce původních prvků či materiálů v selském-rustikálním stylu s cílem, aby se návštěva Zděné rovnala příjemnému zážitku.

Ale zpátky k samotné rekonstrukci Zděné v letošním roce. V zimě jsme strhli podbití ve velkém sále a kompletně jsme obnažili všechny klenby původních oken. Na jaře jsme pokračovali v pokládce hrubých podlah v prostoru prvního patra (fošny v kombinaci s OSB deskami) a konečné jsme tak získali podlahu. V létě se okopávala vnitřní omítka v přední části budovy, čistila se prkna přivezená ze

staré školy a vyměnila garážová vrata. Na podzim bychom rádi stihli postavit právě přivezený komín, usadit masivní ručně hoblované falešné stropní trámy a pokračovat dalšími drobnými pracemi v prostorách prvního patra. Další činnosti se budou odvíjet od získání stavebního povolení (věříme v konec zimy 2016), tak abychom mohli osadit nová (původní) okna a navázat dalšími pracemi.

Naše aktivní snažení, s jasným cílem znovuvzkříšení kulturně-sportovního dění ve Zděné doplněné o ubytování, se dále snažíme šířit na námi pořádaných kulturních akcích, a to jak pro děti, tak i pro dospělé, ze kterých si domů znovu a znovu odnášíme příjemné pocity. Těšíme se ze spolupráce se ZŠ a MŠ Zaječov a s OÚ Zaječov. Vážíme si podpory všech, kteří jakkoliv podpořili či podporují naší snahu a za to jim patří naše velké poděkování.

S přáním všeho dobrého za O.S. Zděná A. Krajdl